Strefy będą aktywne do 2026 roku! Nadal istnieje szansa na skorzystanie z ulg podatkowych, które pozwolą na podwyższenie rentowności inwestycji.
Specjalne strefy ekonomiczne to wyodrębnione administracyjnie obszary kraju, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Celem funkcjonowania SSE jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez m.in.: przyciąganie nowych inwestycji, rozwój eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy.
Pierwotnie SSE zostały powołane na okres 20 lat od dnia ich ustanowienia. W 2008 okres obowiązywania wszystkich stref został przedłużony do 31 grudnia 2020. W drodze tej samej nowelizacji ustawy o SSE po raz kolejny podniesiono limit obszarowy wszystkich polskich stref (z 12 tys. do 20 tys. ha). Możliwe stało się również (po spełnieniu warunków określonych w art. 5 ustawy) ustanowienie specjalnej strefy ekonomicznej na gruntach prywatnych, co zwiększyło atrakcyjność inwestowania w SSE oraz przyspieszyło ich rozwój terytorialny.
W Polsce działa obecnie 14 specjalnych stref ekonomicznych. Najstarszą strefą jest utworzona w 1995 SSE EURO-PARK MIELEC, natomiast największymi jest Katowicka i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Warunkiem skorzystania z pomocy publicznej w specjalnej strefie ekonomicznej jest uzyskanie zezwolenia na działalność w SSE, udzielanego w imieniu Ministra Gospodarki przez spółkę zarządzającą strefą. W zezwoleniu określa się m.in.: przedmiot działalności, minimalny poziom zatrudnienia oraz minimalny poziom wydatków inwestycyjnych. Do 31 marca 2012 wydano 1 482 ważnych zezwoleń na działalność w SSE. W strefach na takich samych zasadach inwestują firmy polskie i zagraniczne.
Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą otrzymać zezwolenie na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej – nie może ono zostać wydane na prowadzenie działalności w zakresie m.in.: wytwarzania materiałów wybuchowych, wyrobów tytoniowych, przetwarzania paliw silnikowych, wyrobu, rozlewu i przetwarzania napojów alkoholowych oraz spirytusu przeznaczonego na cele inne niż produkcja biokomponentów, ośrodków gier hazardowych, a także usług związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków.
Minimalna wartość inwestycji w SSE to 100 tys. euro, a udział środków własnych przedsiębiorcy musi stanowić co najmniej 25% całkowitych kosztów kwalifikowanych inwestycji. Warunkiem skorzystania z pomocy publicznej jest: w przypadku firm korzystających ze zwolnienia z tytułu kosztów nowej inwestycji zrealizowanie zadeklarowanych w zezwoleniu nakładów inwestycyjnych i utrzymanie inwestycji w regionie przez pewien okres.
Przed akcesją Polski do Unii Europejskiej prawo dotyczące SSE zostało dostosowane do prawa unijnego. Pomoc publiczna udzielana w SSE podlega zasadom udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w UE.
W ramach doradztwa oferujemy przedsiębiorcom chcącym poszerzyć działalność produkcyjną objętą rozporządzeniem:
Warunkiem skorzystania z pomocy publicznej w specjalnej strefie ekonomicznej jest uzyskanie zezwolenia na działalność w SSE, udzielanego w imieniu Ministra Gospodarki przez spółkę zarządzającą strefą. W zezwoleniu określa się m.in.: przedmiot działalności, minimalny poziom zatrudnienia oraz minimalny poziom wydatków inwestycyjnych.
Aktualne akty prawne dotyczące SSE w Polsce (odnośnik do strony Ministerstwa Gospodarki)
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.
Projekt i realizacja: agencja reklamy futuresystems.pl